Niğde'de 340 Kişi Hayatını Kaybetti

17-12-2020
.

.

Tüm dünyayı etkisi altına alan koronavirüs salgını Türkiye'de de etkisini artırarak devam ediyor. Niğde’de koronavirüs vaka sayılarında azalma olsa da ölü sayısı her geçen gün artmaya devam ediyor.  İl Genelinde Koronavirüsten hayatını kaybedenlerin sayısı 340’ı geçerken toplam vaka sayısı ise 2 bin 400 olduğu öğrenildi.

Ülke genelinde alınan tedbirler kapsamında Niğde’de vaka sayılarında azalma eğilimi görülmesine rağmen hastanelerdeki yoğun bakım ünitelerinin doluluk oranları iddialara göre yüzde yüz olduğu iddia ediliyor.  Koronavirüs teşhisi konulan hastalarının bir kısmının bor Fizik Tedavi ve rehabilitasyon merkezinde tedavi edildiği ve Eğitim ve Araştırma hastanesinde bazı servislerin koronavirüs hastalarına açıldığı ve Fizik Tedavi ve Rehabilitasyon merkezinde görevli çok sayıda doktor, hemşire gibi sağlık çalışanının COVİD 19’a yakalanmaları nedeniyle ebelerin görev yaptığı iddia ediliyor.

Alınan tedbirler kapsamında vaka sayılarında azalma eğilimi gösterse de Koronavirüsten ölenlerin sayısı hızla artmaya devam ediyor. Geçtiğimiz hafta 4 binlere yaklaşan vaka sayısı 2 bin 350’ye kadar geriledi.  Öte yanda 1 hafta önce Koronavirüsten ölenlerin sayısı 319 iken şuanda ise 340’ı geçtiği iddi ediliyor.

Koronavirüs Bilim Kurulu toplantısının ardından açıklamalarda bulunan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca, "Halihazırda bir inaktif aşımızın Faz I klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Faz II çalışmalarına hazırlanılmaktadır" dedi.

Dün video konferans yöntemiyle toplanan Koronavirüs Bilim Kurulu'nun ana gündem maddesi aşı oldu. Toplantının ardından yazılı bir açıklama yapan Sağlık Bakanı Fahrettin Koca önemli değerlendirmelerde bulundu. Mücadelenin sürdüğünü aktaran Koca, "Son birkaç hafta içinde uyguladığımız kısıtlayıcı tedbirlere vatandaşlarımızın daha bir titizlikle uyum göstermesinin sonuçlarını almayı umuyoruz. Gerek tedbirlerin uygulamaya konması, gerek uyumun ve sonuçlarının takibi yönünde Bakanlık olarak yoğun bir gayret içindeyiz. Ülkemizin seçkin bilim insanlarından oluşan Bilim Kurulu üyeleri hiçbir karşılık beklemeksizin yoğun çalışmalarıyla bu sürecin yönetilmesinde önemli katkı sağlamaktadır. Bilim Kurulumuzun bu günkü toplantısında öncelikle aşı konusundaki gelişmeler değerlendirilmiştir" dedi.

Koca, "Bu arada umut vadeden yerli aşı çalışmalarımızın orta ve uzun vadede sorunun çözümünde rol alacağı belirtilmiştir. Halihazırda bir inaktif aşımızın Faz I klinik çalışmasında sona gelinmiş ve Faz II çalışmalarına hazırlanılmaktadır. Eş zamanlı olarak 2 inaktif ve 2 adenövirus temelli aşı ile bir virüse benzer parçacık aşısı da Faz I aşamasına gelmiş ve gerekli incelemelerden sonra ilk araştırma ürünleri üretilerek devreye alınacaktır" dedi.

Bilim Kurul toplantısında öncelikle erken dönemde yapılacak olan aşılamaya odaklanmanın önemine vurgulandığını ifade eden Koca, "Ülkemizde bir inaktif (sinovac) bir de mRNA (pfizer) aşının Faz III çalışmaları sürmektedir. Bir adenövirüs (sputnik V) aşısının da Faz III öncesi kronik toksisite çalışmaları yürütülmektedir. Bu aşının da en kısa sürede Faz III çalışmasının başlaması beklenmektedir. Mevcut verilere dayalı olarak inaktif aşının güvenirliği konusunda elde edilen bilgilerin yanında ülkemizde de yürütülen Faz III çalışmalarında kayda değer bir yan etkinin görülmediği ifade edilmiştir" dedi.

loading...
Etiketler : Niğde'de - 340 - Kişi - Hayatını - Kaybetti -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE