Niğde'de Fil Hastalığına Yakalanan Kadın Yardım Bekliyor

31-01-2015
Halk arasında "Fil Hastalığı" tıpta da "Elefantiyazis" adıyla bilinen hastalığa yakalanan Niğde'de yaşayan N.T. hayırseverlerden yardım bekliyor.

.

Halk arasında "Fil Hastalığı" tıpta da "Elefantiyazis" adıyla bilinen hastalığa yakalanan Niğde'de yaşayan N.T. hayırseverlerden yardım bekliyor.
 
Kaynak: ajansnigde.com
 
Fil hastalığı ya da elefantiyazis, Wuchereria bancrofti adı verilen parazitin neden olduğu hastalığa yakalanan Niğde'den N.T,  parazitin lenf damarlarının içine yerleşmesi sonucu lanf akımınının tıkanmasıyla birlikte yaşamını büyük zorluklarla sürdürüyor. Acısından dolayı uykuya hasret kalan N.T. şimdi özel bir sağlık kuruluşunda tedavisini sürdürüyor.
 
N.T.nin hastalığı konusunda oğlu M.T.'den bilgi aldık ve annesinin durumu hakkında şunları dile getirdi;
 
YANLIŞ TEDAVİ UYGULANMIŞ
 
''Annem yaklaşık 25 yıldır rahatsız, ama hastalığı bu aşamada değildi. Tedavi için Antalya'da Akdeniz Üniversitesi hastanesine başvurduk ve bir teşhis koydular. Ameliyat olması gerektiğini, ameliyat olunca iyileşeceğini söylediler. Annem geçen yıl ameliyata alındı, ama durumu dahada kötüye gidince 4 defa yama ameliyatı yapıldı, buna rağmen annemin durumu dahada kötüye gitti. Biz bu defa tedavi için Ankara'da özel Ozon Tedavi Merkezine götürdük. Doktorun dedikleri karşısında adeta şok yaşadım. Anneme yanlış tedavi yapıldığı ve bu yüzden 1 yıldır durumunun daha kötüye gittiğini ifade etti. Doktor bacağı nerden kesersen kes, inceltesende durmaz, bu akıntıyı deri değil lenf damarları üretiyor. 3-4 gündür tedavi görüyor, şişlik yarı yarıya indi'' dedi
 
 
HERŞEYİMİZİ SATTIK
 
Annemin tedavisi içinde elimizde ne var ne yok sattık diyen M.T.''Annemin tedavisi için herşeyimizi sattık ama sonuç alamadık. Şimdi Ankara'da özel bir yerde tedavisine devam ediyor. Annem için günlük kullandığımız sargı bezlerinin maliyeti aylık 3.000 tl yapıyor. Sadece beze verdiğimiz para bu. Annemin tedavisine destek için Antalya'da iken Valilik, Belediyeye başvurduk ama bir netice alamadık. Babamda felç hastası ve onunda bakıma ihtiyacı var, annemde böyle olunca çok zor durumda kaldık. Şimdi Ankara'da tedavisi sürüyor ve yaklaşık 4 gündür burdayız, doktorun tedavisiyle annemin bacağındaki şişlikler inmeye başladı, kanamalar oldu. Doktor bu kanamalardan sonra yerine yeni deri çıkacağını ve yavaş yavaş iyileşeceğini söyledi. Her ay yaklaşık 2.000 tl borçlandık, 20.000 tl nin üzerinde borcumuz oldu, bu tedavi sürecinde katlanarak artıyor borcumuz. İmkanım olsa hiçkimseye duyurmadan bu masrafları karşılardım, ama annemle ilgilenmem gerektiği için şuan çalışamıyorum ve zor durumdayım. Devletimiz ya da hayırseverlerden annemin hastalığının tedavisi için destek bekliyorum'' dedi
 
Annesinin tedavisinin Ankara'da günde 2,5 saat olmak üzere 45 gün boyunca devam edeceğini belirten M.T.iyileşeceği günün hasretini çektiğini söyledi.
 
 
Fil Hastalığı (Filaryaz, Filariazis, Elefantiyazis) Nedir?
 
Hastalık daha çok tropikal bölgelerde, Asya, Afrika, Batı Pasifik, Karayipler ve Güney Amerika’nın bazı bölgelerinde görülür. Bacakların özellikle alt kısımlarında, üreme organlarında ve ayaklarda şişme görülür. Şişliklerin üzerine parmakla bastırınca çukur şeklinde iz kalır. Zamanla deri kalınlaşır, rengi değişir ve fil derisine benzer bir hale gelir. Ayrıca öksürük ve hafif ateş de hastalığın diğer belirtilerindendir. 
 
 
 
loading...
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları ( 1 Yorum )
  • esra karaca tarafından 2015-02-21 16:57:26 tarihinde yazıldı.
    allah acil şifalar versin çaresiz.hastalıkla dertle uğraşması çok zor benimde ömü boyluk hastalığım var yıllardır uğraşıyorum insanın günlük hayatını istikbalini evliliğini engelliyor itibarın siliniyor elimden gelse yardım ederdim 31 yaşında öğrenciyim..

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE