Niğde'de Üzüm Köfteri Sezonu

07-10-2018
Niğde'de Üzüm Köfteri Sezonu

.

Üzüm şırası, un ve mısır nişastası karışımından yapılan ve yörede ’üzüm köftesi'' adı verilen üzüm köfteri yapımı zor şartlarda sürüyor.
 
Niğde'nin Güllüce köyünde bir zamanlar bütün evlerde kışlık yiyecek olarak hazırlanan üzüm köfteri artık az evde yapılıyor.
 
Üzüm köfterinin yapımının zahmetli olduğunu, bu nedenle yeni yetişen gençlerin üzüm köftesi yapmakta zorlandığını belirten Hacer Akmişe şöyle konuştu: "Üzüm köftesi kış aylarında evlerde çerez olarak tüketilmektedir. Üzüm zamanı üzüm şırası, un,mısır nişastası ve ceviz içi karışımı eskiden her evde yapılırdı. Artık üzüm köftesini yapan çok az kaldı. Biz her yıl yapmaktayım. Gerçekten zahmetli oluyor. Yapılan üzüm köftesini kilosunu 35 liradan satışı oluyor. Aynı zamanda yeni nesillerin üzüm köfterini unutmamalarını sağlıyorum."
 
ÜZÜM KÖFTESİ NASIL YAPILIYOR?
 
Niğde'nin Güllüce köyünde üzüm köfterini yapan Hacer Akmişe, kış aylarının aranan çerezleri arasında yer alan üzüm köfteri yapımını şöyle anlattı: 
"Üzümün şırası, un, mısır nişastası ve çeviz içi ile birlikte bir saat kıvama gelene kadar kazanlarda birlikte kaynatılır. Şıra,un, mısır nişastası birlikte koyulaşınca kazandan alınarak geniş kapların içlerine konularak soğutmaya bırakılır. Biz buna pelte adını veririz. Pelte olarak yenilmektedir. Pelte haline gelince tepsilerin içerisinde bıçaklarla baklava dilimleri şeklinde keseriz. Sonra da temiz bezlerin üzerine düzgün bir şekilde keserek güneş altında kurumasını bekleriz. Bu durumda her gün köfterin kuruması için teker teker çevirmek gerekir. Kuruyunca toplarız ve kavanoz içinde kış aylarında tüketilmesini sağlarız. Raf ömrü uzundur."
 
Üzüm köfterinin kış aylarında yalnız olarak tüketildiği gibi leblebi, fındık ve cevizle de tüketilmekte olduğunu belirtti.
 
PAZARLARDA BULMAK ZOR OLUYOR
 
Hacer Akmişe, üzüm köfteri yapanların yok olması nedeniyle pazarlarda çok zor bulunduğunu belirterek, "Güllüce köyünde üzüm köfteri yapan çok az kişi kaldı. Bende kısıtlı imkanlarla sadece kendim ve torunlarım için yapmaktayım.  Geçen yıl kilosunu pazarda 30-35 TL arasında çok az kişi satıyor. Oysa eskiden evlerde bol miktarda yapılırdı. Zahmetli olduğundan yapanlar çok az kişi kaldı. Eski gelenek bir kış  bir tatlı yiyecek.Şimdi bunların yerini fabrikasyon glikozdan yapılan bandırma lokumlar yerini aldı" dedi.
 
haber: Hüseyin Gökdemir
loading...
Etiketler : Niğde'de - Üzüm - Köfteri - Sezonu -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE