Oruç mu?
Abdullah Güven
.
 
 
 
Oruç mu?
Oruç sadece bir şahıs ismi ya da dini bir kavramdan ibaret değil; kulluk bilincinin uyanmasıdır.    
                 
İnsanın toplumla değil; nefsi ile iradesi arasındaki mücadelenin resmidir. Vücudu aç bırakmaktan müteşekkil değil, ruhu doyurmaktan ibarettir Kendi açlığını anlamak değil, başkalarının doyurmayı düşünmektir.  
 
 Kendine eziyet etmek değil, eziyet çekenleri dinlemektir.                     Sadece yaratana itaat etmek değil, aynı zamanda nefsine isyan etmektir.
 
İradeye sahip çıkmak değil, iradeyi ortaya koymaktır.
Bu manda da insan oruç mu tutar yoksa oruç insanı mı? Sorusuna aslında verilecek tek cevap: insan onu tuttuğunu zanneder ama oruç kendisine sahip çıkanı tutar. Hem de öyle bir tutar ki; insan hem insanlığını he de insanlığı anlar ve farkı fark eder. 
 
Oruç insanın en başta kalbini tutar, iman ile doldurur. Sonrasında aklını tutar, kendini bildirir ve rabbini bilmeyi öğretir. Sonunda nefsini tutar da ona, kimin efendi olduğunu gösterir. Gözünü tutar zinadan, dilin tutar gıybetten, elini tutar kötülükten, kulağını tutar kem sözü işitmekten… Oruç insanı tutarsa insan, insan olur da hayvanatını terk eder. Aksine insan orucu tutmaya kalkarsa oruç tutsak olur da bunun da kendine bir faydası olmaz. Olmadığı gibi çektiği açlık kendine eziyet kalır.
 
Bir de orucu bozmaya kalkan bilsin ki, yeme- içme, gıybet, kötü söz vesaire, bunlar orucu bozmaz. Bozsa bozsa adamı bozar. Hem de öyle bir bozar ki ne dünyada ne de ahrette dertten ve kederden beri kalır. Zararını telafi etmesi altmış gününü alır da bir de fazladan tutması gerekli kalır.
 
Vel hasıl-ı kelam netice-i meram, biz orucu tutmaya niyet ettik. Ettik ki o da bizi tutsun. Tutsun da nefsani istekler ve şeytani şerlere karşı tutunacak bir dalımız olsun. Olsun da kötülüklere karşı sığınacak bir yerimiz bulunsun. Bulunsun da düşmana karşı savaşacak gücümüz korunsun.
 
Abdullah Güven
27-06-2015 01:57
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE