Ramadan alesta ya sen!
Abdullah Güven
.

Ramadan yazılışta Dad ( ض‎ )harfinin kullanılmasına karşın okunuşu itibari ile dilin üst yada alt azı dişine dokunmasıyla hafif  “za” olarak okunması nedeni ile ramazana yakın bir kelime olarak çıkar ama; bu okunuşu, yazılışına karıştırmak anlamına gelmez. Tabi bizim için okunuşu ve yazılışı edebi bir mesele iken, kendisi bizzat vahyin temsilcisidir.

Ramadan, hayatımıza Vahiy ile geldi, bizi Kur’an ile tanıştırdı ve bize bir sorumluluk bilinci verdi. Bu dünyada maksatsız yaratılmadığımızı, dünyanın imarı için seçildiğimizi ve hayatın bir boşluktan değil; doldurmamız gereken bir ömürden müteşekkil olduğunu gösterdi. Bunun için de önce insanın imarından yola çıktı ve insanın kendisini nasıl imar edebileceğinin yollarını gösterdi. Bir nevi kullanma kılavuzu görevi üstlenerek, aklını vesile kılıp nefsini terbiye ile insanın inşası ve bunun dünyaya yansımasının yolunu aydınlattı.

Ramadan bir bilinçin ifade şeklidir. Neyi, nasıl ve niçin yapılması gerektiğinin idrakinin ifadesi olarak bir mesajı, bir terbiye şekli ve bir düsturu vardır. Aylardan bir ay iken Allah’ın nuru ile değerlenen ramadan, sıradan bir insanı bu ışık ile Müslüman olarak değerli kılmıştır.

Peki her şeyi ile alesta olan Ramadan ve bize sunduğu Ku’ran ile yaşam şeklini müzikli festival ve şenliklerle, zengin menülü ve gösterişli iftar sofralarıyla, Kur’an okuma adına anlamadan yapılan mukabelelerle, çevremizdeki ve dünyadaki açlık ve savaşı görmeden bencilce yaşamla mı?

Yoksa; O’nu anlamak adına yapılan program ve sohbetlerle, gösterişsiz ve karşılıksız verilen iftar sofralarıyla, anlayarak ve yaşayarak okunan mukabelelerle, çevremizdeki açlık ve savaşı hissederek ve elimizden geleni yaparak insan olduğumuz farkına varmakla, bu ayı yaşamakla ve tüm aylara yaymakla mı?

Rahmet, oturduğuz yerde boğazdan aşağıya inmeyen, kalbe ve amele yansıması olmayan, ağzımızda gevelediğimiz  bir takım sözleri dua bilmekle yada kuru kuruya aç kalmakla bize ulaşmaz. Ramadan’ı bilmeden, Kur’an’ı anlamadan, vahyi uygulamadan ve her şeyden öncesi bunları idrak etmeden oluşan bir yaşanmışlık sadece boşa geçirilen değerli bir zaman diliinden ve kendini kandırmaktan ibaret kalır.

Ramadan tüm içeriği ile rahmet deryası olarak sunulmuş hazır iken; sen maddeden ve şekilden sıyrılıp bu deryaya dalmaya alesta mısın?

30-05-2016 10:51
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE