Sakat bir anlayışın etki-i tesirinde “ikra”
Abdullah Güven
.

Vahyin ilk sözü olan “ikra” bir cümle niteliğinde emir kipinde gelmiş olup, peşi sıra gelen ayetleri ve dolayısıyla Kur’an-ı Kerim’i, tertil ile sindire sindire anlayarak okumak, idrak ettiğini uygulamak suretiyle tebliğ ile görevli kılmak manası taşıdığı - Arapça köklerinin incelenmesi ve müfessirlerin bu yönde manalandırmaları neticesinde- anlaşılagelmektedir.

Ancak anlaşılmayan ya da yanlış anlaşılan husus; aklın ve zihnin okuması yani anlayarak ve düşünerek okumak anlamına gelen kıraatın; yüzünden okuma manasına gelen tilavetle karıştırılmasından ileri gelmektedir. Hal böyle olunca halk da, her harfine on sevap verilen bir anlayışla, anlaşılmayan bir şekilde ibadet haline dönüştürdüğü yüzünden okumayı, anlamaya ve yaşamaya gerek duymadan sıralı hatimler silsilesi ile devam ettirmektedir.

Nitekim böyle bir ibadetin bulunmadığı, gönderilen vahyin sevap kazanmak ve dahi tilavet ile yüzünden okunmak için olmadığı, herkesin malumu olmasına karşın; bu anlayışın uygulamaya yansıması, yanlışında dahi keramet aranan ataların dini ile demokratik anlayışa sahip çoğunluğa göre hareket eden halkın din anlayışı olsa gerek. Bu ikisinin yanında sorumluluktan kaçış, gerçekleri görmemizin önünde en büyük bir engeli teşkil etmektedir.

Peki ya atalarınınz bir şey bilmiyor ve doğru yolu bulamamış olsalar da mı?” (Maide=104) ayetini anlamadan okuyup, ağlayarak hiç düşünmeden yaşamaya devam ederken; halkın dinini “ne derler”  korkusu ile hakkın dininden üstün tutup, Allah nasılsa affeder anlayışı ile azabına merhametini şefaatçi tutarak  “0 aldatıcı sizi Allah ile (adını ve rahmetini kullanarak) aldatmasın” (Fatır 45) ayetini düşünmeden okurken bir ölünün toprağına; idrak etmeyiz neden “Kuran okurken şeytanın şerrinden Allah’a sığının” (Araf/98) ayetini.

Hasılı, besmele çeken muhabbet kuşu ile ihlas süresini okuyan bülbülü ilgi ile izleyen sayın seyirciler! Hiç düşündük mü?  Aynı şeyi yapıyoruz. Fark görebildiniz mi? Manasız ve anlamadan; düşünmeden ve idrak etmeden sadece kelimeleri birleştirip okuyoruz.

 Peki Peygamber de böyle mi yaptı? Anlamadan, anlatmadan ve uygulamadan sadece hatim mi indirdi ölenlerine ve sevap olsun diye sevenlerine. Hâşâ! Böyle olmadığını biliyoruz. Nasıl olması gerektiğini de… Ama; bilmek uygulamak için yeterli olsa idi şimdi şeytanların evliya olması gerekirdi. Kazananlar: ne bilmedikleri halde körü körüne yaşayanlar, ne de bildikleri ile şaşırtanlar değil; bildikleri ile yaşayanlar ve yaşatanlar olacaktır.

İkra’nın bize de tesiri, sakat anlayışımızın etkisi kadardır. Daha fazlası beklemek ahmaklık olur. Unutmamak gerekir ki; Kur’an bu dünyadaki kullanma kılavuzumuzdur. Kullanma kılavuzuna uyulmadan yaşanmış bir hayat ise garanti kapsamı dışındadır. 

21-03-2016 10:30
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE