TARİHİN SEYRİNİ DEĞİŞTİREN PEHLİVANLAR
Selçuk Hüseyin DEMİRTAŞ
.
Türklerin Anadolu’ya son gelişlerinden yani 1071 Malazgirt Zaferinden sonra 1086-1087 yıllarında Niğde ve Havalisi Anadolu Selçuklularının himayesine girmiştir. Haçlı seferleri ve Moğol istilalarında eşsiz kahramanlıkları ile ün yapan ve bölgede yiğitliği, cesareti ve gözü pekliğiyle adından gururla söz ettiren Niğde’ye 1186 yılında 2.Kılıçaslan tarafından “DARÜ’L PEHLİVANİYE” Unvanı verilmiştir Moğol istilalarına karşı ilk ayaklanma yine Niğde’den Hatır oğlu Şerafettin Bey tarafından 1276 yılında yapılmıştır. “DARÜ’L PEHLİVANİYE” ünvanının,Eratna ve Karamanoğlu beylikleri zamanında da kullanıldığı Karamanoğlu Ali beyin Ak medrese Vakfiyesinden ve Sungur Bey Camii kitabesinden anlaşılmaktadır. Sungur Bey Cami kitabesinden de anlaşılacağı üzere Karamanoğullarından sultan pir Ahmet Han ve Kasım Han zamanında pehlivanlar diyarından vergi alınmamıştır.Pehlivan yiğitler tarihin seyrini dün olduğu gibi bugünde değiştirmektedirler. Çanakkale Savaşının seyrini değiştiren neferlerden biri ( 2.Ağır Topçu Tugayı 4.Ağır Topçu Alayı 2.topçu taburuna bağlı) olan Mecidiye Tabyasındaki 3 numaralı Nefer Niğdeli Ali,Seyit Onbaşının görev arkadaşı da Daru’l Pehlivandır. 15 Temmuzda halkın iradesine kastetmek isteyen vatan hainlerine canı pahasına durun diyerek hainlerin mağlubiyetine vetarihin seyrinin değişmesine sebep olan Ömer HALİSDEMİR’deDaru’l Pehlivandır. Coğrafya kaderdir insan topraktan aldığını toprağa geri verir. Bin yıl önce “DARÜ’L PEHLİVANİYE” olan bu toprakların yetiştirdiği insanlar bin yıl sonrada yine “DARÜ’L PEHLİVAN’dır.Ne zaman memleketin başı dara düşerse Daru’lpehlivanlar diyarından bir pehlivan hazır olmuştur ve olacaktır.Bir kazan sütü yoğurt yapan bir kaşık mayadır,bir mahalleyi, bir köyü, bir kasabayı uyandırmak için bir müezzin yetecektir.Bu toprağın çocukları vazifeye atılmak için,içinde bulunacağı vaziyetin imkân ve şeraitini düşünmemiştir.
 
1-Ketebe haze’lmestürbi-hükm-i Sultan bin Sultan Sultan Pir Ahmed Hân ve Kâsım Hân ibneyKarâman Hân halledella-hu devletehümâ ve eyyedememleketehümâ dinin yâRabbel-ez bereıy-i mâl tiftik ve güherçile ve cingi.
2- ve bezr ve kabcürağnâm ki ezin bede'athâba'de'l-yevm ez cemâ'at-ı darül-pehlivâniyye hiç çizi nestânend ez ümerd ve nevvâb ve men se'd fi ibtâlihifejaleyhila'netüllâhive'l-melâiketi ve'n-nâsiecına'in. Harrere fi sene erbâ' ve seb 'in ve seınane mi' e.
21-12-2020 11:22
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

Okuyucu Yorumları
Diğer Yazıları
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE