Üniversitede 8 Mart Dünya Kadınlar Günü Kutlandı

10-03-2014
8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulu aracılığıyla üniversitemiz tarafından “Kadın Olmak ve Gerçekler” konulu etkinlik düzenlendi.

.

8 Mart Dünya Kadınlar Günü dolayısıyla Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulu aracılığıyla üniversitemiz tarafından “Kadın Olmak ve Gerçekler”konulu etkinlik düzenlendi.

Niğde İli Kamu Hastaneleri Birliği, Niğde Devlet Hastanesi Uzm. Psikiyatristi Dr. Aydın Kurt’un konuşmacı olarak katıldığı programa, Rektör Yardımcılarımız Prof. Dr. Metin Yıldırım ve Prof. Dr. Mustafa Bayrak, Genel Sekreterimiz Doç. Dr. Ethem Akyol, Eğitim Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Nazım Hikmet Polat, Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulu Müdürü Yrd. Doç. Dr. Nalân Gördeles Beşer, Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Hizmetleri Meslek Yüksekokulu Müdürü Doç. Dr. Tuncay Candan, Bor Meslek Yüksekokulu Müdürü Prof. Dr. Bilge Karatepe, akademik ve idari personel ile çok sayıda öğrenci ve davetli katıldı.

    Program Saygı Duruşu’nda bulunulması ve İstiklal Marşı’nın okunmasıyla     başladı.

İçinde yaşadığımız toplumun sorunlarına karşı farkındalık yaratmak, duyarlı ve bilinçli olmak gerektiğini ifade ederek sözlerine başlayan Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokulu öğretim üyesi Yrd. Doç. Dr. Hanife Özçelik; “Mesleğimizin yani hemşireliğin ve ebeliğin çoğunluğu kadınlar oluşturmaktadır. Ve bizler kadının bütün hallerine tanıklık eden, şiddete uğramış kadınla sahada ve hastane ortamında karşılaşan bir grubuz.  Ayrıca toplumu oluşturan her iki cinsiyetin eşit derecede yaşam ve temel haklara sahip olmasına inanıyoruz. Bunun ise ancak birlikte ilerleyerek ve gelişerek olacağını biliyoruz. Bugün bunu güçlü bir şekilde ortaya koymak istedik ve günün anlam ve önemine yönelik bu etkinliği düzenledik” dedi.

Yrd. Doç. Dr. Hanife Özçelik konuşmasını, 2013 yılında kadına yönelik yapılan şiddet istatistikleri hakkında bilgi vererek sonlandırdı.

Program, Niğde Zübeyde Hanım Sağlık Yüksekokuluöğrencileri tarafından hazırlanan “Kadın Olmak Zor Mudur ?” sorusuna karşılık kadınların vermiş oldukları cevapları içerensokak röportajının izlenmesiyle devam etti.

Şiddetin, insanın içindeki saldırganlık dürtüsünün davranışlar, sözler ve tutumlar vasıtasıyla yıkıcı bir biçimde nesnelere aktarılması olduğunu söyleyen Niğde Devlet Hastanesi Uzm. Psikiyatristi Dr. Aydın Kurt; “Bu nesne bazen bir ülke, bazen bir halk, bazen başka canlılar, bazen diğer bir kişi bir kadın bir çocuk hatta kişinin kendisi dahi olabilmektedir. Dünyada, ülkemizde ve toplumumuzda şiddet her an tüm vahşetiyle yaşanmaktadır. Ülkeler arasında savaşlar, bir çok ülkedeki iç savaş, soykırımlar, açlıktan ölen insanlar, nesli insanlar tarafından tüketilen hayvanlar,cinayetler, intiharlar, tecavüzler, siyasetçilerin kullandıkları dil: kısacası şiddet heryerde. Tehlikenin büyüklüğünü kavrayabilmek adına yılda 1,6 milyondan fazla sayıda insanın şiddet yüzünden hayatını kaybettiğini vurgulamak büyük bir önem taşıyor” dedi.

Dünya’da ve Türkiye’de şiddete uğrayan kadınlar hakkında genel bilgiler veren Dr. Aydın Kurt; “Aile içinde ve toplumun diğer kesimlerinde kadının yaşadığı şiddeti önlemek ya da ona müdahale edebilmek, ilk olarak onu ortaya çıkaran risk etmenlerini belirlemekle mümkündür. Burada duruma bütüncül bir şekilde yaklaşmak gerekir. İçinde yaşadığımız toplumdan tutunda, sosyo-ekonomik düzeyimiz, kültürümüz, dinimiz, refah seviyemiz, yetiştiğimiz aile ortamı, evlilik ilişkimizin kalitesi, kadın ve erkeklerin kişilik yapısına kadar bir çok etmen sıralamak mümkündür” dedi.

Kadına yönelik şiddeti doğuran ve pekiştiren olumsuz tutum ve davranışların  ortadan  kaldırılması amacıyla neler yapılması gerektiğine de değinen Kurt, mutlu ve huzurlu bir aile ortamı için, kadın ve erkeğin farklılıklarını bilmesi ve kabul etmesi, eşinin dilinden anlaması, karşısındakini yok saymaması ve saygı göstermesi gerektiğini belirtti.

Kurt konuşmasının sonunda; kadın-erkek farklılıklarını öğretmenin evlilik öncesi eğitimin zorunlu kılınmasının, etkili ve doğru iletişim kurma becerilerini geliştirmeye yönelik eğitimler verilmesinin, aile danışma merkezlerinin desteklenerek sayılarının arttırılmasının ve buralarda hizmet verebilecek kalifiye personelin yetiştirilmesinin, gelecekte bedenen ve ruhen sağlıklı bireyler yetiştirebilmek için annelik-babalık eğitimlerinin düzenlenmesinin önemli olduğunu söyledi.

Programda ayrıca Niğde Emniyet Müdürlüğü ve Niğde Barosu Uzmanlarının kadına yönelik şiddet ile ilgili bilgilendirmelerinin bulunduğu kamu spotu ile öğrenciler tarafından hazırlanan“Kadın Olmak”konulu skeç ve  “Sessiz Çığlık” adlı kısa dans gösterisi izlendi.

Programın sonunda konferans konuşmacısı Uzm. Psikiyatrist Dr. Aydın Kurt’a Rektör Yardımcımız Prof. Dr. Metin Yıldırım tarafından teşekkür plaketi takdim edildi.

loading...
Etiketler : Üniversitede - 8 - Mart - Dünya - Kadınlar - Günü - Kutlandı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE