Yakacık karpuzu tezgâhlarda yerini aldı

09-10-2018
Yakacık karpuzu tezgâhlarda yerini aldı

.

Niğde'nin Altunhisar ilçesine bağlı Yakacık köyü ve yakınlarında bir asırdan beri tohumları değişmemiş susuz üretilen Karpuzlar, tezgahlarda yer buldu.
 
Susuz tarlalarda ve üretimde kimyasal madde kullanmadıkları için karpuzun daha da lezzetli hale geldiği ve doğal olarak üretilen karpuzlar Niğde ve ilçe pazarında tezgahlarda rağbet görmeye başladı.
 
Lezzetiyle bilinen karpuzlar aynı zamanda bölgede yaşayan ailelerin geçim kaynağı oldu.
 
Susuz tarlalarda üretimde kimyasal madde kullanmadıkları için karpuzun daha da lezzetli hale geldiğini belirten üreticilerden Şefik Bakırdag(41), “Köyümüzde ürettiğimiz karpuzlar pazarda yoğun ilgi görüyor. Lezzeti ve kalitesi sebebiyle vatandaşlar yerli karpuza rağbet gösteriyor. Bizim içinde bir gelir kapısı, atalarımızdan kalma tohumları hiç değiştirmeden tarlalara ektiğimiz karpuzları Eylül ayında hasatını yapıyoruz.Daha sonra Traktörlerimize karpuzları yükler özelikle Niğde merkezindeki sokaklarda kılosunu 1.50 kuruşa satıyoruz. Traktör'ün römorku gece evimiz oluyor burda yatarız her iş kolay değil ekmek parası.
Yerli karpuza ilgi nedeniyle bu dönemlerde bütçemize ek kazanç sağlıyoruz, köyümüz ise Yakacık karpuzu ile biliniyor"dedi.
 
Haber: Hüseyin Gökdemir
loading...
Etiketler : Yakacık - karpuzu - tezgâhlarda - yerini - aldı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE