Yüzbinler Tahrir Meydanı'na aktı

30-06-2013
Mısır'da Muhammed Mursi'nin başkanlığı devraldığı 30 Haziran'ın birinci yıldönümünde yine hareketli saatler yaşandı.

.

Mısır'da Cumhurbaşkanı Mursi'yi istifaya zorlamak veya erken seçim kararı aldırmak için organize edilen gösteriler, başta Kahire olmak üzere ülkenin çeşitli kentlerinde başladı.

Mısır'da çeşitli muhalif parti ve hareketlerin oluşturduğu Ulusal Kurtuluş Cephesi ile Temerrüd (İsyan) Hareketi'nin Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi istifaya zorlamak veya erken seçimkararı aldırmak için organize ettiği gösteriler, başta başkent Kahire olmak üzere ülkenin çeşitlikentlerinde başladı. 

Başkent Kahire'de protestocuların ünlü Tahrir Meydanı, Cumhurbaşkanlığı Sarayı ve Mısır Savunma Bakanlığı önünde toplandı.

CANLI YAYIN

Mursi ve Müslüman Kardeşler aleyhine pankart açan göstericilerden, Mursi için "Git" sesleri yükseliyor. Gösteriyi organize eden gruplar tarafından oluşturulan "halk komiteleri", provakatörlerin göstericlerin arasına karışmaması ve üzerinde silah taşıyanların tespit edilmesi amacıyla meydan girişlerinde kontrol yaptı.

Mursi'ye destek veren binlerce göstericinin Medinetu'n-Nasr (Nasr City) mahallesinde bekleyişleri ise sürüyor. Aynı mahalledeki Rabiatu'l-Adeviyye Camisi önündeki Mursi'ye destek gösterisinin yapıldığı alan, geçen her dakika daha da kalabalıklaştı. 

Nasr City'deki göstericiler, bir yandan Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi lehine sloganlar atarken diğer taraftan da "Çatışma istemiyoruz. Mücadelemiz eski rejimle" mesajları veriyor. 

Gösterilerin şiddete dönüşeceği korkusuyla Kahire ve diğer kentlerde sokaklar boşalırken, birçok devlet kurumu, banka ve şirket, gösteriler nedeniyle bugün kapalı.

Muhalif liderler "isyan"a destek veriyor

Muhalif liderlerden Nasırcı Kerame Partisi Genel Başkanı Hamdin Sabbahi, gösteriler ile ilgili  yayımladığı mesajda, "25 Ocak devrimine devam edeceğimiz gün 30 Haziran'dır. Mısır'a layık bir gelecek inşa etmek için özgür irademizi sergileyeceğiz" ifadelerini kullandı.

Mısır muhalefetinin önde gelen isimlerinden Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu eski Başkanı Muhammed el-Baradei de yayımladığı mesajda, "Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'yi seçen bizleriz. Şimdi de erken seçim istiyoruz, bu hakkımız. Mursi'ye ülkeyi yönetme ehliyeti verdik ve o yönetemedi" değerlendirmesinde bulundu. 

Baradei'nin açıklamasında, ülkeyi yönetenin Müslüman Kardeşler, Selefiler ya da Hristiyanlar olmasının sorun olmadığı kaydedilerek, topluma birlik çağrısı yapıldı.  

Ülkenin ikinci büyük kenti İskenderiye ile Nil Deltası'ndaki Port Said, İsmailiye ve Süveyş gibi kentlerde de protestocular alanlarda toplanmaya başladı.

"Kızıl Şeytanlar" tarafsız

Öte yandan  "Kızıl Şeytanlar" olarak bilinen El-Ehli spor kulübünün taraftar grubu, 30 Haziran gösterilerine katılım konusunda destekçilerini yönlendirmeyeceğini açıkladı. Gösterilere klüp adına katılım gösterilmemesini talep eden "Kızıl Şeytanlar", siyasete karışmak istemediklerini belirtti. Taraftarların sosyal medyadaki mesajlarından ise bir kısmının Mursi karşıtı gösterilere katılacağı, diğer kesiminin ise görev süresi bitene kadar Mursi'ye fırsat verilmesinden yana olduğu anlaşılıyor.

Mısır genelinde ordu, daha önceden aldığı karar doğrultusunda kamu binaları ve stratejik noktaları koruyacağını açıklamıştı. Mısır'da bulunan elçilikler ve yabancı misyonlar, vatandaşları için "Gösterilerden uzak durun" uyarısında bulunurken, birçok konsolosluk ve temsilciliğin de kapalı olacağı duyurulmuştu.

Son günlerde Müslüman Kardeşler ile iktidardaki Hürriyet ve Adalet Partisi'nin (HAP)  üyelerine karşı saldırılar artarken, HAP, saldırılardan Mübarek rejiminin kalıntılarının sorumlu olduğunu açıklamıştı.  

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi, halka hitaben yaptığı konuşmasında, göstericilere şiddetten uzak durmaları çağrısında bulunmuştu. 

Katar, vatandaşlarını tahliye etmek için uçak gönderdi

Bu arada Katar, Mısır'da ikamet eden ve artan gerilim sebebiyle ülkeden ayrılmak isteyen vatandaşlarından gelen talep doğrultusunda, başkent Kahire'ye uçak gönderdi.

Mısır'da bulunan elçilikler ve yabancı misyonlar da vatandaşlarına, bugün Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi yanlıları ve karşıtlarının düzenleyeceği gösterilerin şiddet olaylarına yol açabileceği uyarısında bulunmuştu.

ABD'nin Kahire Büyükelçiliği'nde görev yapan 45 personel, dün aileleri ile birlikte ülkeden ayrılmıştı. Suudi Arabistan ve Kuveyt, Mısır'da bulunan vatandaşlarından 30 Haziran'da gösterilerin yapılacağı alanlardan uzak durmalarını isterken, Birleşik Arap Emirlikleri Dışişleri Bakanlığı da vatandaşlarına "Mısır'a gitmeyin" çağrısında bulunmuştu.

Ajanslar

loading...
Etiketler : Yüzbinler - Tahrir - Meydanı'na - aktı -
Bu Yazıyla İlgili Yorumunuz ?

İlgili Başlıklar
HIZLI ARAMA


ANKET

Niğde'nin En Büyük Sorunu ne?

Tüm Anketleri Görmek ve Oy Kullanmak İçin Tıklayın

KONUK YAZARLAR
ENÇOK OKUNANLAR
GAZETE İLK SAYFALAR
NAMAZ VAKİTLERİ
HAVA DURUMU


NİĞDE